2230816-82-5
Product Name:
N-[(3,4-dimethoxythiophen-2-yl)methylidene]hydroxylamine
Formula:
C7H9NO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 187.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 187.03031432 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 187.03031432 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 165 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
