2227008-67-3
Product Name:
β-Alanine, N-[3-(1H-imidazol-1-yl)propyl]-N-[3-oxo-3-[2-(tetradecylthio)ethoxy]propyl]-, 2-(tetradecylthio)ethyl ester
Formula:
C44H83N3O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 782.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 14.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 44 |
| Exact Mass | 781.58250048 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 781.58250048 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 53 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 742 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
