COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 437.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 437.12395372 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 437.12395372 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 642 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
ZD6126 has been used in trials studying the treatment of Kidney Neoplasms, Colorectal Neoplasms, Metastases, Neoplasm, and Carcinoma, Renal Cell.
