219641-32-4
Product Name:
Trichloro-(11-{2-[2-(2-Methoxy-Ethoxy)- Ethoxy]-Ethoxy}-Undecyl)-Silane
Formula:
C18H37Cl3O4Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 451.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 450.152669 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 450.152669 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 282 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
