218136-59-5
Product Name:
α,α-Diphenyl-4-[(3-pyridinylmethylene)amino]-1-piperazinepentanenitrile
Formula:
C27H29N5
Synonyms:
a,a-diphenyl-4-[(3-pyridinylmethylene)amino]-1-piperazinepentanenitrile; 2,2-diphenyl-5-(4-[[(1 E)-pyridin-3-yl-methylidene]amino]piperazin-1-yl)pentanenitrile;SC-26196
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 423.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 423.24229595 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 423.24229595 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 599 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

