COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 882.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 881.2973604 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 881.2973604 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 192 Ų |
| Heavy Atom Count | 62 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1690 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Lisaftoclax is an orally bioavailable and selective inhibitor of the anti-apoptotic protein B-cell lymphoma 2 (Bcl-2), with potential pro-apoptotic and antineoplastic activities. Upon oral administration, lisaftoclax targets, binds to and inhibits the activity of Bcl-2. This restores apoptotic processes in tumor cells. Bcl-2 is overexpressed in many cancers and plays an important role in the negative regulation of apoptosis; its expression is associated with increased drug resistance and tumor cell survival.
