2098123-76-1
Product Name:
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-[2-(methoxymethyl)-1-pyrrolidinyl]-
Formula:
C13H23NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 241.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 241.16779360 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.16779360 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 261 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
