2093386-50-4
Product Name:
4-[(6-Aminohexyl)amino]-2-(2,6-dioxopiperidin-3-yl)isoindoline-1,3-dione HCl
Formula:
C19H24N4O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 408.9 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 408.1564330 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 408.1564330 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 609 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
