2092033-75-3
Product Name:
1H-Pyrazol-5-amine, 3-(1,1-dimethylethyl)-1-(2-propyn-1-yl)-
Formula:
C10H15N3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 177.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 177.126597491 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 177.126597491 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 220 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
