2088570-69-6
Product Name:
Propanoic acid, 3-[2-[2-[2-(2-pyridinyldithio)ethoxy]ethoxy]ethoxy]-
Formula:
C14H21NO5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 347.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 347.08611512 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 347.08611512 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 129 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 284 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
