20709-39-1
Product Name:
S-2-(3-aminopropylamino)propylphosphorothioate
Formula:
C6H17N2O3PS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 228.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 228.06975058 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 228.06975058 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 121 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 164 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
