2069-47-8
Product Name:
6-CHLORO-2-(4-FLUOROPHENYL)IMIDAZO[1,2-A]PYRIDINE
Formula:
C13H8ClFN2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.67 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 246.0360041 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.0360041 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 268 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
