2060007-69-2
Product Name:
Imino(3-methylbutan-2-yl)(propan-2-yl)-lambda6-sulfanone
Formula:
C8H19NOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 177.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 177.11873540 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 177.11873540 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 214 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
