2059994-19-1
Product Name:
Cyclohexanamine, 1-(1H-imidazol-2-yl)-3,3-dimethyl-
Formula:
C11H19N3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 193.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 193.157897619 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 193.157897619 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 215 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
