2059992-94-6
Product Name:
6-(Pyridin-2-yl)-7-oxa-3lambda6-thiabicyclo[4.1.0]heptane-3,3-dione
Formula:
C10H11NO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 225.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 225.04596439 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 225.04596439 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 361 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
