2059934-57-3
Product Name:
Benzenamine, 4-(3-azabicyclo[3.2.0]hept-6-yl)-N,N-dimethyl-
Formula:
C14H20N2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 216.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 216.162648646 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 216.162648646 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 15.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 243 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
