2059917-16-5
Product Name:
(5R)-5-[(1R)-2-(Cyclohexylsulfanyl)-1-hydroxyethyl]-3,4-dihydroxy-2,5-dihydrofuran-2-one
Formula:
C12H18O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 274.34 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 274.08749484 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 274.08749484 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 348 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
