COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 693.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 692.49756713 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 692.49756713 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 158 Ų |
| Heavy Atom Count | 49 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1150 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 15 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Coleneuramide is under investigation in clinical trial NCT00307749 (Safety and Efficacy of MCC-257 in the Treatment of Diabetic Polyneuropathy).
