CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 402.349780706 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 402.349780706 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 612 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 9 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(25R)-cholest-5-ene-3beta,26-diol is a 26-hydroxycholesterol in which the 25-position has R-configuration. It has a role as an apoptosis inducer, a neuroprotective agent, a human metabolite and a mouse metabolite. It is functionally related to a cholesterol.
