2001041-49-0
Product Name:
Fmoc-4-(4-fluoro-2-methoxy-phenyl)-L-phenylalanine
Formula:
C31H26FNO5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 511.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 511.17950109 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 511.17950109 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 779 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
