COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 342.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 342.11033829 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 342.11033829 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 532 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
isocudraniaxanthone B is a natural product found in Maclura cochinchinensis, Cratoxylum formosum, and Maclura tricuspidata with data available.
