COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 469.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 468.1243575 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 468.1243575 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 108 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 632 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Parsaclisib Hydrochloride is the hydrochloride salt form of parsaclisib, an inhibitor of the delta isoform of phosphoinositide-3 kinase (PI3K) with potential antineoplastic activity. Parsaclisib inhibits the delta isoform of PI3K and prevents the activation of the PI3K/AKT signaling pathway. This both decreases proliferation and induces cell death in PI3K-delta-overexpressing tumor cells. Unlike other isoforms of PI3K, PI3K-delta is expressed primarily in hematopoietic disease and cell lineages. The targeted inhibition of PI3K-delta is designed to preserve PI3K signaling in normal, non-neoplastic cells. PI3K, an enzyme often overexpressed in cancer cells, plays a crucial role in tumor cell regulation and survival.
