19805-67-5
Product Name:
1-(dibenzothiophen-4-ylmethyl)-4-methyl-piperazine dihydrochloride
Formula:
C18H22Cl2N2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 369.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 368.0880753 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 368.0880753 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 353 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
