19600-01-2
Product Name:
GANGLIOSIDE GM2 SODIUM SALT
Formula:
C68H123N3O26
Synonyms:
Ganglioside GM2, monosialo
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1398.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 26 |
| Rotatable Bond Count | 50 |
| Exact Mass | 1397.83948104 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1397.83948104 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 461 Ų |
| Heavy Atom Count | 97 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2200 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 23 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
