1956436-89-7
Product Name:
(9H-Fluoren-9-yl)MethOxy]Carbonyl L-Trp(7-Cl)-OH
Formula:
C31H29ClN2O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 561.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 560.1714143 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 560.1714143 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 107 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 917 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
