1956386-08-5
Product Name:
2,9-Bis(2,4-dichlorophenethyl)anthra[2,1,9-def:6,5,10-d'e'f']diisoquinoline-1,3,8,10(2H,9H)-tetraone
Formula:
C40H22Cl4N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 736.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 10.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 736.030418 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 734.033368 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 74.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 50 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1230 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
