COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 371.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 371.00508323 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.00508323 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 516 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Batabulin is under investigation in clinical trial NCT00057382 (T138067 Versus Doxorubicin in Chemotherapy-naive, Unresectable, Hepatocellular Carcinoma Patients).
