1951424-87-5
Product Name:
(E)-N'-(9-((2R,3R,4R,5R)-4-Hydroxy-5-(hydroxymethyl)-3-methoxytetrahydrofuran-2-yl)-6-oxo-6,9-dihydro-1H-purin-2-yl)-N,N-dimethylformimidamide
Formula:
C14H20N6O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 352.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 352.14951776 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 352.14951776 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 134 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 570 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
