1936175-88-0
Product Name:
(2-Aminoethyl)(methyl)(methylimino)-lambda6-sulfanone
Formula:
C4H12N2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 136.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 136.06703418 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 136.06703418 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 157 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
