1936126-55-4
Product Name:
Benzene, 2-chloro-3-fluoro-4-methoxy-1-nitro-
Formula:
C7H5ClFNO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 205.57 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 204.9941989 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 204.9941989 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 55 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 199 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
