COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 498.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 498.21795229 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 498.21795229 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 771 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Olorofim is under investigation in clinical trial NCT03340597 (Assessment of Varying Oral Dosing Regimens for F901318 in Healthy Subjects).
