192575-19-2
Product Name:
PPADS TETRASODIUM SALT
Formula:
C14H15N3NaO12PS2
Synonyms:
4-[[4-Formyl-5-hydroxy-6-methyl-3-[(phosphonooxy)methyl]-2-pyridinyl]azo]-1,3-benzenedisulfonic acid tetrasodium salt;PPADS tetrasodium salt hydrate
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 599.3 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 15 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 598.90342924 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 598.90342924 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 279 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 918 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Tetrasodium 5'-phosphonatopyridoxal-6-azobenzene-2,4-disulfonate is an organic sodium salt that is the tetrasodium salt of 5'-phosphopyridoxal-6-azobenzene-2,4-disulfonic acid It has a role as a purinergic receptor P2X antagonist. It is an organic sodium salt and an organosulfonate salt. It contains a 5'-phosphonatopyridoxal-6-azobenzene-2,4-disulfonate.
