19232-05-4
Product Name:
Dichlorobis(trimethylphosphine)nickel(II)
Formula:
C6H18Cl2NiP2
Synonyms:
Bis(trimethylphosphine)nickel dichloride
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 281.75 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 279.961422 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 279.961422 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 10.8 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

