1896611-27-0
Product Name:
Cyclopropanecarboxaldehyde, 1-(4-morpholinylsulfonyl)-
Formula:
C8H13NO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 219.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 219.05652907 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 219.05652907 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 322 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
