18933-98-7
Product Name:
Phosphonic acid, P-(phenylmethyl)-, monoethyl ester
Formula:
C9H13O3P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 200.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 200.06023127 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.06023127 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 187 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
