1890489-21-0
Product Name:
5-Ethyl-4,6,12-triazatricyclo[7.2.1.0,2,7]dodeca-2,4,6-triene
Formula:
C11H15N3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 189.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 189.126597491 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.126597491 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 37.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 219 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
