CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Glycine appears as white crystals. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Color/Form | White crystals |
| Odor | Odorless |
| Taste | Sweet |
| Melting Point | 451 °F (NTP, 1992) |
| Solubility | greater than or equal to 100 mg/mL at 64 °F (NTP, 1992) |
| Density | 1.1607 (NTP, 1992) - Denser than water; will sink |
| Vapor Pressure | 0.00000013 [mmHg] |
| LogP | -3.21 |
| Decomposition | STARTS TO DECOMP AT 233 °C |
| pH | 0.2 molar soln in water: 4.0 |
| Ionization Efficiency | Positive |
| Dissociation Constants | 9.8 |
| Other Experimental Properties | Starts to dec at 233 °C, completely sintered at 290 °C |
| Chemical Classes | Biological Agents -> Amino Acids and Derivatives |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 75.07 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 75.032028402 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 75.032028402 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 42.9 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Glycine appears as white crystals. (NTP, 1992)
