CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 300 °C |
| Solubility | 204 mg/mL |
| LogP | -2.85 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 89.09 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 89.047678466 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 89.047678466 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 56.3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
L-alanine zwitterion is zwitterionic form of L-alanine arising from transfer of a proton from the carboxy to the amino group; major species at pH 7.3. It is a tautomer of a L-alanine.
