1874472-44-2
Product Name:
Methyl 2-chloro-3-methyl-3-(oxolan-2-yl)oxirane-2-carboxylate
Formula:
C9H13ClO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 220.65 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 220.0502366 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 220.0502366 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 270 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
