COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 321.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 321.09945651 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.09945651 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 160 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 403 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
L-gamma-glutamyl-L-cysteinyl-beta-alanine is a gamma-glutamylcysteine. It is a conjugate acid of a L-gamma-glutamyl-L-cysteinyl-beta-alaninate(1-).
