1862322-37-9
Product Name:
2-(3-Amino-2-methyl-1,1-dioxidotetrahydrothiophen-3-yl)acetic acid
Formula:
C7H13NO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 207.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 207.05652907 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 207.05652907 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 106 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 318 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
