185335-30-2
Product Name:
BCIP DIPOTASSIUM SALT
Formula:
C8H4BrClK2NO4P
Synonyms:
BCIP;X-phosphate dipotassium salt
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H226:Flammable liquids H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. P370+P378:In case of fire: Use … for extinction. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 364.56 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 362.84652 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 362.84652 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 326 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |



