1839621-08-7
Product Name:
Benzaldehyde, 3-[(fluorosulfonyl)oxy]-4-methoxy-
Formula:
C8H7FO5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 234.20 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 233.99982266 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 233.99982266 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 78 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 310 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
