183960-95-4
Product Name:
Dithieno[3,2-b:2',3'-d]thiophene-2-boronic Acid (contains varying amounts of Anhydride)
Formula:
C8H5BO2S3
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 240.1 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 239.9544731 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 239.9544731 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 241 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

