1820575-77-6
Product Name:
methyl (2R,6R)-6-methylmorpholine-2-carboxylate hydrochloride
Formula:
C7H14ClNO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 195.64 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 195.0662210 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 195.0662210 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 149 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
