1820574-50-2
Product Name:
6-O-(2,3,4,6-Tetra-o-acetyl-alpha-d-galactopyranosyl)-1,2,3,6-tetra-o-acetyl-beta-d-thioglucopyranose
Formula:
C28H38O18S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 694.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 19 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 694.17788553 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 694.17788553 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 254 Ų |
| Heavy Atom Count | 47 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1200 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
