1818268-44-8
Product Name:
(3R,4S,5S,6R)-2-(3-((5-(4-fluorophenyl)thiophen-2-yl)Methyl)-4-Methylphenyl)-6-(hydroxyMethyl)tetrahydro-2H-pyran-2,3,4,5-tetraol
Formula:
C18H14BrFOS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 377.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 375.99328 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 375.99328 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 361 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
