181486-64-6
Product Name:
IMIDAZO[2,1-B][1,3]BENZOTHIAZOLE-2-CARBOHYDRAZIDE
Formula:
C10H8N4OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 232.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 232.04188206 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 232.04188206 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 101 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 301 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
