COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 479.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 479.22426310 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 479.22426310 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 34 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 661 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(2S)-2-[[[4-[[(2R)-2-amino-3-mercaptopropyl]amino]-2-(1-naphthalenyl)phenyl]-oxomethyl]amino]-4-methylpentanoic acid methyl ester is a leucine derivative.
