1808449-94-6
Product Name:
Cyclopropanemethanol, α-[[methyl[6-(1-methylethoxy)-2-pyrazinyl]amino]methyl]-
Formula:
C13H21N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 251.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 251.16337692 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.16337692 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 58.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 259 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
